Иммиграция, обучение и жизнь в австралии

Оценка шансов Объявления ASPC-timeline Дневники Проекты Реклама Вакансии

Ответ

LinkBack Опции темы Поиск в этой теме
Старый 09.01.2018, 14:02   #9026 (permalink)

No Avatar

Из: Алма-Ата
Записей в дневнике: 5

Спасибо

Цитата:
Сообщение от od1n Посмотреть сообщение
Ммммм, то самое легендарное правило в секции writing IELTS - если вы всё сказали, то можно не писать требуемые 250 слов.

А вообще эссе странное. Нет вступления, нет параграфов, заключение откуда то с другой планеты. Больше 5 баллов требуется?
А что такое параграфы? Это абзацы?
А с заключением что не так?
Lyon'ka вне форума   Ответить с цитированием
Старый 09.01.2018, 14:13   #9027 (permalink)

Из: VVO
Arrow

Цитата:
Это абзацы. У каждого абзаца есть своя основная мысль, которую он выражает. Там, я так понял, 3 абзаца. Укажите какая основная мысль каждого из них.

Цитата:
А что он заключает? Был дан вопрос, где в заключении ответ на поставленный вопрос?
Lyon'ka likes this.
od1n вне форума   Ответить с цитированием
Старый 09.01.2018, 15:33   #9028 (permalink)

No Avatar

Из: Sydney
Записей в дневнике: 33

Цитата:
Сообщение от Lyon'ka Посмотреть сообщение
Спасибо

Встречный вопрос: а что такое academic essay?
od1n and Lyon'ka like this.
Maimiti_Isabella вне форума   Ответить с цитированием
Старый 09.01.2018, 17:01   #9029 (permalink)

No Avatar

Цитата:
Сообщение от od1n Посмотреть сообщение
А что он заключает? Был дан вопрос, где в заключении ответ на поставленный вопрос?
Понял.
Но абзацы-то есть? В первом адвантаджес, во втором дисадвантаджес.

Цитата:
Сообщение от Maimiti_Isabella Посмотреть сообщение
Встречный вопрос: а что такое academic essay?
Я по схеме писал
Вот этой:
"Advantages/Disadvantages. Данное сочинение должно быть более нейтральным, т.е. конкретно Ваше мнение здесь обычно не спрашивают. Вас попросят проанализировать достоинства и недостатки чего-нибудь (например, проживания в большом городе). Во вступлении Вам опять следует также обозначить тему другими словами (Помните, что если Вы используете те же слова, что и в задании, Вам их засчитывать не будут). Второй абзац можно посвятить преимуществам, а третий — недостаткам. В заключении Вы должны сделать вывод — выразите свое мнение, но без strong language, то есть без сильной эмоциональной окраски (hate, cannot stand, и т.д.)"

Благодарю!
Ладно, с этим разберемся, я только вчера разбираться начал. А что насчет грамматики, лексики и прочего, кроме запоротого формата?
Старый 09.01.2018, 18:20   #9030 (permalink)

No Avatar

Цитата:
Ладно, с этим разберемся, я только вчера разбираться начал. А что насчет грамматики, лексики и прочего, кроме запоротого формата?
Еще раз повторю вопрос
Цитата:
а что такое academic essay?
Вот когда вы разберетесь, то и напишите так, как того требует academic essay, и с точки зрения лексики, и с точки зрения пунктуации, и с точки зрения грамматики.

Судя по вашей первой попытки, у вас неплохая база. Но то что вы написали - не эссе.

У меня в дневнике есть много ссылок, объясняющих как писать эссе, какие требования к эссе. Есть ссылка и на файл с правилами пунктуации.

Есть официальные сайты хозяев экзамена с примерами эссе.

В этом подфоруме тоже полно материала по правилам написания эссе.

Анализируйте, читайте и изучайте. Или обращайтесь к преподавателям.
Lyon'ka likes this.
Старый 09.01.2018, 18:35   #9031 (permalink)

No Avatar

Ну, база неплохая, и то хлеб. А то думал, растерял уже все за годы после универа.
Спасибо! Пойду ковырять формат
Старый 09.01.2018, 23:11   #9032 (permalink)

No Avatar

Из: Moscow/Russia

Добрый вечер! Написал очередное письмо. Буду признателен за ошибки и примерную оценку Мне очень важно понять свой примерный уровень.

Recently, you attended a job interview and just got a letter offering you the job. However, you don't want to do this job. Write a letter to the company to:
- Explain the reason why you decline the offer
- Express you gratitude
- Explain you like your current job very much.

Dear Sir or Madam,
I am writing to you with regard to a job offer I recently received from a Human Resource department of “Microsoft Corporation”. I am sorry to say that I am not going to accept the proposal.
The reason I have to decline the position at your company is the promotion I have recently received at my current company “Google Inc.”. Not only have they proposed me a position of a team leader but also a significant increase in salary.
Needless to say I am immensely grateful for the recognition of my experience at such a well-known company. “Microsoft Corporation” is leading the business in information technology in the region of South-East Asia and I appreciate that you value me as a skilled professional.
Once again, I would like to highlight that I am perfectly content with my current job. Working at “Google Inc.” means developing cutting-edge complex solutions to tackle an infinite variety of problems and I believe any engineer would be happy to work on motivating and interesting tasks here.
I hope this will not cause you any difficulties. Please contact my secretary at 098-765-4321 should you have any other partnership suggestions.
Yours sincerely,
George Jungle
unhindered вне форума   Ответить с цитированием
Старый 10.01.2018, 16:09   #9033 (permalink)

No Avatar

Цитата:
Сообщение от unhindered Посмотреть сообщение
Добрый вечер! Написал очередное письмо. Буду признателен за ошибки и примерную оценку Мне очень важно понять свой примерный уровень.

Recently, you attended a job interview and just got a letter offering you the job. However, you don't want to do this job. Write a letter to the company to:
- Explain the reason why you decline the offer
- Express you gratitude
- Explain you like your current job very much.

Dear Sir or Madam,
I am writing to you with regard to a job offer I recently received from a Human Resource department of “Microsoft Corporation”. I am sorry to say that I am not going to accept the proposal.
The reason I have to decline the position at your company is the promotion I have recently received at my current company “Google Inc.”. Not only have they proposed me a position of a team leader but also a significant increase in salary.
Needless to say I am immensely grateful for the recognition of my experience at such a well-known company. “Microsoft Corporation” is leading the business in information technology in the region of South-East Asia and I appreciate that you value me as a skilled professional.
Once again, I would like to highlight that I am perfectly content with my current job. Working at “Google Inc.” means developing cutting-edge complex solutions to tackle an infinite variety of problems and I believe any engineer would be happy to work on motivating and interesting tasks here.
I hope this will not cause you any difficulties. Please contact my secretary at 098-765-4321 should you have any other partnership suggestions.
Yours sincerely,
George Jungle
1. с точки зрения английского языка и культуры ваше письмо очень грубое. Попросту говоря, вы им рекомендуете отстать от вас, прекратить приглашать на работу, так как вам и без них хорошо. Собственно говоря, оно очень грубое и с точки зрения моего русского языка.
2. когда я дочитала до конца, я так и не поняла, кто вы такой и что вам предлагают.
вроде вы инженер (выделено)
с другой стороны, у вас личная секретарша - у инженера?! (выделено)
с 'третьей стороны' они вам предлагают долю в MS? T.e. вы станете партнером Bill Gates and Steve Ballmer, и вы отказываетесь?! (выделено)

you value me - проверьте значение и употребление слова value
suggest vs. offer
unhindered likes this.

Последний раз редактировалось Maimiti_Isabella; 10.01.2018 в 16:42.
Старый 10.01.2018, 19:44   #9034 (permalink)

No Avatar

Isn't recognition of experiece actually a procedure of qualification assessment?
Старый 11.01.2018, 19:51   #9035 (permalink)

Из: ./.

Цитата:
Замечание от M_I насчет грубости. Согласен. Конкретно вот здесь "I am not going", менее грубое "I don't give a %%%%" или просто "%%%% off". И это уже тогда, когда градус тона повышен. Я бы заменил на "I am very pleased to be treated/considered as a best candidate for the position you offer, however, I am afraid I have to decline your offer of employment.

The reason [why] I have to decline the position at your company is the promotion I have recently received at my current company “Google Inc.”.

Not only have they proposed me a position of a team leader but also a significant increase in salary. - Мне тоже нравится эта конструкция, но она явно должна выглядеть как то так "Not only have they proposed me a position of a team leader but they have also significantly increased my salary.

Если кто то и меня поправит я буду только признателен.
unhindered likes this.
will.i.am вне форума   Ответить с цитированием
Старый 11.01.2018, 21:47   #9036 (permalink)

No Avatar

Цитата:
Сообщение от will.i.am Посмотреть сообщение
Замечание от M_I насчет грубости. Согласен. Конкретно вот здесь "I am not going", менее грубое "I don't give a %%%%" или просто "%%%% off". И это уже тогда, когда градус тона повышен. Я бы заменил на "I am very pleased to be treated/considered as a best candidate for the position you offer, however, I am afraid I have to decline your offer of employment.

The reason [why] I have to decline the position at your company is the promotion I have recently received at my current company “Google Inc.”.

Not only have they proposed me a position of a team leader but also a significant increase in salary. - Мне тоже нравится эта конструкция, но она явно должна выглядеть как то так "Not only have they proposed me a position of a team leader but they have also significantly increased my salary.

Если кто то и меня поправит я буду только признателен.
propose vs. offer. vs. suggest

Not only have they proposed (-->offered) me a position of a team leader but also a significant increase in salary. - оригинал unhindered's намного лучше.
but!
Not only have I been offered a position of a team leader, but also a significant salary increase / pay rise.
unhindered likes this.

Последний раз редактировалось Maimiti_Isabella; 11.01.2018 в 21:59.
Старый 12.01.2018, 00:11   #9037 (permalink)

No Avatar

Ну что ж получив по опе от Maimiti_Isabella и od1n, я переделал свое эссе в соответствии с правилами, КАК ИХ ПОНЯЛ Я.

С удовольствием принимаются замечания - чего я не понял?

Today people prefer renting than buying a home. What are the advantages and disadvantages of renting your home?

Many people rent homes instead of buying them nowadays. Although there are many obvious advantages of being a tenant, there are some considerable disadvantages as well.

Life has changed dramatically over the recent years and many people do not have strong bonds to certain places these days, and renting a home allows them to be flexible in choosing the place to live, for example taking another job one can chose to go to live near the new office. Also, many careers are related to moving from one city or country to another, so taking and apartment for rent is the quickest way to decide the matter of where to settle in a new place. It is also suitable for those who don't want to spend their time and money on renovations, repairing and dealing with housing services themselves – it would all be done by the landlord or real-estate agency. Moreover, renters do not have to invest in refurbishment works, if they get tired of the interior, they can just move to another house. Furthermore, renting can be cheaper than mortgage payments which in most cases can be the crucial criterion.

Although renting a home can be very beneficial as it has been said above, there are some drawbacks that should be also taken into consideration. First of all it is not always easy to rent a good accomodation if there are no reference letters from previous lanlords or if a potential tenant has just arrived to the country and has no proves of his or her financial means. However, if one manages to get the desired house for rent, there are other issues further down the road. It is a common practice that in a rented house renovations and all other changes can not be done at the tenant's will, one should always bear in mind that there are rules set by the property owner that need to be obeyed. Those who rent have to ask the landlord for a permission to have a pet or to throw a party and their request can be rejected. In addition to this, the dwellers might be asked to move out during the term of their tenancy if a landlord notifies them about his intention to sell the property.

In conclusion, although there are significant upsides to living in a rented home, there are also some serious downsides that should be taken into account. However, which side outweighs the other can only be decided according to a certain person's circumstances and considerations.

Последний раз редактировалось Lyon'ka; 12.01.2018 в 00:29.
Старый 12.01.2018, 14:44   #9038 (permalink)

No Avatar

Цитата:
Ну что ж получив по опе от Maimiti_Isabella и od1n, я переделал свое эссе в соответствии с правилами, КАК ИХ ПОНЯЛ Я.

С удовольствием принимаются замечания - чего я не понял?

Today people prefer renting than buying a home. What are the advantages and disadvantages of renting your home?
Какой балл нужен? General or Academic?
Старый 12.01.2018, 15:34   #9039 (permalink)

No Avatar

Цитата:
Сообщение от Maimiti_Isabella Посмотреть сообщение
Какой балл нужен? General or Academic?
General, 7.
Старый 12.01.2018, 17:33   #9040 (permalink)

No Avatar

Цитата:
General, 7.
Разберитесь с пунктуацией.

Вечером дам более развернутый ответ в личные сообщения.
Lyon'ka likes this.
Старый 12.01.2018, 20:12   #9041 (permalink)

No Avatar

Цитата:
General, 7.
Check your personal messages
Старый 15.01.2018, 15:56   #9042 (permalink)

No Avatar

I can check an essay right now. So if you've got one ready and it addresses my 'conditions', pm me with your essay (or task one - same difference, really)
Старый 16.01.2018, 00:08   #9043 (permalink)

No Avatar

will.i.am, Maimiti_Isabella,
Большое спасибо за замечания! Буду работать над тоном; здесь отпишусь, скорее всего, когда начну работать над part 2.
Старый 16.01.2018, 00:18   #9044 (permalink)

No Avatar

Хотел бы отправить на проверку пару писем, но никак не могу найти 'conditions' ткните плз если не трудно...
Старый 16.01.2018, 07:17   #9045 (permalink)

No Avatar

Цитата:
Хотел бы отправить на проверку пару писем, но никак не могу найти 'conditions' ткните плз если не трудно...
You won't be able anyway as you don't have access to your pm until you get 10 'cообщений'

My essay, проверьте, покритикуйте! Спасибо!

Последний раз редактировалось Maimiti_Isabella; 16.01.2018 в 11:59.
Ответ

Закладки

LinkBacks (?)
LinkBack to this Thread: http://www.gday.ru/forum/ielts/45491-my-essay-%EF%F0%EE%E2%E5%F0%FC%F2%E5-%EF%EE%EA%F0%E8%F2%E8%EA%F3%E9%F2%E5-%D1%EF%E0%F1%E8%E1%EE.html
Автор For Type Дата
IELTS Essays - Band 7 | IELTS-Blog - Part 6 This thread Refback 22.02.2011 14:22
Untitled document This thread Refback 15.02.2011 05:25
Untitled document This thread Refback 15.02.2011 03:31
Untitled document This thread Refback 14.02.2011 07:10
Untitled document This thread Refback 12.02.2011 16:24
Untitled document This thread Refback 08.02.2011 05:36
Untitled document This thread Refback 07.02.2011 05:27
Untitled document This thread Refback 04.02.2011 23:18
Untitled document This thread Refback 04.02.2011 22:39
Untitled document This thread Refback 04.02.2011 19:46
Car Audio Packages This thread Trackback: 04.02.2011 09:04
What Constitutes Casual Wear? This thread Trackback: 04.02.2011 01:05
Top Hats and Olden Days Fashion This thread Trackback: 04.02.2011 00:35
The Coach Brand This thread Trackback: 04.02.2011 00:08
Sport Pants This thread Trackback: 03.02.2011 23:27
Hoodies This thread Trackback: 03.02.2011 23:24
How to Dress in the Professional Dress Code This thread Trackback: 03.02.2011 22:37
Vintage Dresses This thread Trackback: 03.02.2011 21:50
What to wear in style This thread Trackback: 03.02.2011 21:13
Proper outdoor clothing This thread Trackback: 03.02.2011 21:06
Ask Yourself This thread Trackback: 03.02.2011 20:28
What is considered cocktail attire for men? This thread Trackback: 03.02.2011 20:21
Benefits of Perfumes This thread Trackback: 03.02.2011 19:20
Use of Make This thread Trackback: 03.02.2011 18:55
Angelina Jolie This thread Trackback: 03.02.2011 18:37
The Dangers of a Broken Oxygen Sensor This thread Trackback: 03.02.2011 04:45
Jeep Dealerships This thread Trackback: 03.02.2011 04:28
Untitled document This thread Refback 03.02.2011 02:18
Glamour Styles for the Early 80's - Handbags, Puffy Shirts, Baggy Pants & Terrible Hairstyles This thread Trackback: 02.02.2011 18:20
1920s Womens Dresses-Fashion of the Time This thread Trackback: 02.02.2011 08:54
Headdress - Welcome Back This thread Trackback: 01.02.2011 23:01
Watches Everywhere This thread Trackback: 01.02.2011 22:42
Gucci This thread Trackback: 01.02.2011 22:18
Choosing the Best Sports Coat: Blazer Galore This thread Trackback: 01.02.2011 21:46
How to pick the right pair of jeans: a mens clothing guide This thread Trackback: 01.02.2011 21:29
Sexy and Desirable in Victoria Secrets Sexy Push-up: Miraculous Bra This thread Trackback: 01.02.2011 21:22
Origin Of Cowboy Hats - Now and Then This thread Trackback: 01.02.2011 20:25
Question of the Night: Are evening dresses in style? This thread Trackback: 01.02.2011 20:05
How to Make a Celebrity Hairstyle This thread Trackback: 01.02.2011 19:04
Choose Your Accessories Carefully This thread Trackback: 01.02.2011 17:50
The Real Essence of a Formal Wear This thread Trackback: 01.02.2011 17:46
How to Choose Outdoors Attire This thread Trackback: 01.02.2011 17:42
Pregnant Women Fashion This thread Trackback: 01.02.2011 17:10
DKNY This thread Trackback: 01.02.2011 17:03
What Is Sophisticated Casual Attire? Laid-back yet Extraordinary This thread Trackback: 01.02.2011 16:32
Are graphic t-shirts considered a fashion mistake? This thread Trackback: 01.02.2011 16:27
What equipment should be with you while running? - Running Equipment This thread Trackback: 01.02.2011 16:25
Myths and Tips Surrounding Native American Tribal Tattoos This thread Trackback: 01.02.2011 16:18
Which Leather Is Better - Synthetic Leather Vs Real Leather? This thread Trackback: 01.02.2011 15:36
How to Get Soft Lips? This thread Trackback: 01.02.2011 15:16