Иммиграция, обучение и жизнь в австралии

Оценка шансов Объявления ASPC-timeline Дневники Проекты Реклама Вакансии

Like Tree1046Likes

Ответ

LinkBack Опции темы Поиск в этой теме
Старый 14.01.2011, 21:59   #2051 (permalink)

Из: Минск/Беларусь

Цитата:
Сообщение от AlexZander80 Посмотреть сообщение
Здравствуйте, "Неравнодушные уважаемые люди"!!!
Спасибо огромное, что читаете мое эссе и низкий поклон за комментарии!!!

Modern lifestyles mean that many parents have little time for their children. Many children do not get as much attention from their parents as children did in the past. To what extend do you agree or disagree?

Nowadays questions of a little parent’s attention for own children is one of the most important issues for modern society. Many people believe that the modern lifestyles allow educating child without huge attention and young generation can to prepare for adult life themselves. Herewith, the basic parent’s aim is to earn money for their scions. Whereas other peoples are of the opinion that kids are in need of attention, especially tenderness, care and help. In this essay I will explore both points of view and give my own opinion.

On the one hand, extra care of parents is the reason of the great children's dependency. For example, according to recent trend in Russian families, young people can’t make decision independently. Moreover it is very hard to get enough money for just married persons nowadays. For this reason it is clear that the child, who progressed without too much tutelage, become stronger.

On the other hand, Young, to becoming a worthy citizen, must receive much attention from older people. For instance, good games supervised by the parents makes the child benevolent. Therefore it is obvious that fighting-games and modern street culture are the causes of a dangerous and anti-social behavior of teenagers.

Considering everything mentioned above it is clearly seen that there is no one solution of this problem. The both points of view are important in modern society. In my opinion, the young people are in not depending only on fosterage, but mostly on their traits. We must understand that together with money and education child wait attention, tenderness and simple love from their most important persons.
(275 words) 104/171

За шаблон спасибо vnikitin
Ну что, обещал прокомментировать. Держите.

Во-первых, тема эссе кривая, проблемы нету ,противоречия. У родителей меньше времени для детей, дети получают меньше внимания. Ну факт же, что всё тут правда. С чем тут соглашаться или не соглашаться?

Ну да ладно, будем это читать как сочинение.

По поводу структуры - у вас вступление больше, чем два абзаца, где вы раскрываете тему, вместе взятые.

Связи между предложениями в абзацах нету. Например, во первом главном параграфе вы говорите про минусы лишнего внимания, подтверждаете примером, а потом говорите, что более того сейчас молодых парам тяжелее деньги зарабатывать, непонятно каким образом это "более того". А потом оказывается, что по этой причине(денег мало), ребенок вырастает более сильным.

В втором главном абзаце вообще непонятно откуда всё сводится к роли игр в воспитании ребенка и возможные проблемы с этим связанные. Это не по теме. Затронуть это никто не мешает, но мне кажется, у вас тут именно заворот не туда.

Ошибки. can to prepare - это ужасно.
peoples - народы, people - люди.
married persons - married people, persons возможно в случаях, когда мы и в русском говорим персоны, типа обед на три персоны.
the child become - 3-e либо, ед. число и артикль я бы убрал, это ж не конкретный ребенок.
Young - что это?
to becoming - снова ужасно.
Games makes.
The parents опять же.
no one solution - вот не знаю откуда этого понабирались, многие почему-то так пишут, зачем one???
the young people are in not depending - это очень плохо и граматически и вообще, это и не английский и я не могу понять даже на русском.
together with money - явный руссизм, они так не говорят, они скажут помиму или вдобавок(что-нить типа in addition, apart from).
child wait attention, tenderness and simple love from their most important persons - ребенок 3-е лицо, ед. число, поэтому глагол + s, никакого their и опять персонс.

Очень много руссизмов, почти всё что есть всё руссизмы, многое даже на русском звучит ужасно, типа как в конце - ... простой любви от их самых важных персон. Потом любимые всеми important и nowadays. Почему-то все любят эти слова и употребляют их при любой возможности(у вас 3+2), в итоге получаетсся nowadays и modern society в одном предложении.

Ещё очень кидается в глаза, что хотя почти всё написано простыми словами, периодически вылазят - fosterage, traits и tutelage. Я их не знаю и смотреть не стал, но пока что они очень выделяются, даже если и употреблены в правильном контексте, по этому поводу ничего не скажу.

Ну вот как-то так. Я опыта оценки не имею, но мне кажется это не выше 5 никак.
Сорри, что возможно черезчур разошелся, но как говорится каков есть. Скоро сам перейду от теории к практике и мне здесь чего-нить да напишут .
Vanderley вне форума   Ответить с цитированием
Старый 14.01.2011, 23:48   #2052 (permalink)

Из: Australien, Kleinstadt Melbourne

Сорри, что возможно черезчур разошелся, но как говорится каков есть. Скоро сам перейду от теории к практике и мне здесь чего-нить да напишут .[/QUOTE]

Напишем-напишем.))))

Вдобавок к сказанному Вандерлеем по поводу последнего эссе, есть еще ошибки и недочеты, которые просто перечислю:
Nowadays questions of a little parent’s attention for own children is - грамматика плюс лексика плюс есть лишние слова типо own и запятая после первого слова должна быть;
the modern lifestyles allow educating child - лексика и немного по-горбатому написано;
the basic parent’s aim - тут ясно, надеюсь;
that kids are in need of - просто need;
In this essay I will explore both points of view and give my own opinion - зачем это вообще писать? это итак понятно, что выскажете свою точку зрения;
children's dependency;
according to recent trend;
young people can’t make decision;
Moreover it is - запятую не поставили;
it is clear that the child, who progressed;
it is clear that the child, who progressed without too much tutelage, become stronger;
good games supervised by the parents makes;
Therefore it is obvious - мне кажется, должна быть запятая тут

Я не компетентен в оцевинии эссе, но вам нужно поработать над, прежде всего, грамматикой, а также структурой вашего эссе.
Кровосися вне форума   Ответить с цитированием
Старый 15.01.2011, 02:38   #2053 (permalink)

Из: Magnitka/Russia

Вот спасибо!
Вот порадовали!!!
Теперь действительно есть над чем задуматься.
И еще раз нижайший поклон!!!
Vanderley и Кровосися так жержать, очень ценные замечания и аргументы.
AlexZander80 вне форума   Ответить с цитированием
Старый 15.01.2011, 03:13   #2054 (permalink)

AlexZander80,

Возможно вы это уже делали или делаете сейчас, но на всякий случай напишу. Эта тема полезна не только тем, что вам тут проверят эссе, но ещё и тем, что здесь уже есть куча эссе и их обсуждения для анализа того, что нормально и чего делать как раз не стоит. Особеннно хотелось бы порекоммендовать обсуждения с участием Lesha и Balamut5, ну и другое тоже( я пока сам ещё не все просмотрел).

Кроме того, тут есть множество ссылок и рекоммендуемой литературы. Например я открыл для себя сайт Argument & Opinion Essay Writing, от которого в восторге. Мы тут в основном не нэйтивспикеры и написать эссе в свободном стиле для многих чрезвычайно трудно. Меня, как, наверное, и многих других в написании эссе пугает свобода и множество путей написания. Так вот, этот сайт(и скорее всего некоторые другие источники, здесь предложенные) предлагает план написания, который забирает у вас большое количество свободы и придерживаясь которого писать эссе становится гораздо менее утомительно и даже интересно.

Так что обязательно посмотрите и проанализируйте здешний материал. Я думаю это сильно упростит для вас написание и повысит шансы получения хорошей оценки. Ну и напоследок совет, который я давал уже нашему брату по несчасться немного выше - повышайте базовый уровень английского, у вас он пока очень слабый, даже умея хорошо писать эссе, 6 и выше вам будет получить очень трудно.
Старый 15.01.2011, 04:43   #2055 (permalink)

No Avatar

Из: IELTS land

can i ask a question is it appropriate to use idioms in essays. And how about proverbs like "no pains no gains" ? thx in advance
Bekzod вне форума   Ответить с цитированием
Старый 15.01.2011, 12:35   #2056 (permalink)

No Avatar

Из: Sydney
Записей в дневнике: 35

Цитата:
Сообщение от Bekzod Посмотреть сообщение
can i ask a question is it appropriate to use idioms in essays. And how about proverbs like "no pains no gains" ? thx in advance
Very appropriate. However, you must be careful not to use colloquialism as many idioms are generally too informal to use in essays.

Цитата:
And how about proverbs like "no pains no gains" ?
No probs, if used appropriately, e.g. in examples. The saying is actually 'no pain, no gain' or 'no gain without pain'.
всезнающая дама предпенсионного возраста, которая сама непонятно как попала в Австралию
Maimiti_Isabella вне форума   Ответить с цитированием
Старый 17.01.2011, 02:46   #2057 (permalink)

No Avatar

Из: Челябинск

Здравствуйте

Долго искала в нете, но так и не нашла ответы на следущие вопросы:
- считаются ли цифры при подсчете слов?(к примеру в Task 1 используется много цифр, год, данные... их считают?)
- сокращения? К примеру, It's - это будет считаться как 2 слова или одно?
- при написании ЭССЕ обязательно делать пробелы между параграфами?

Заранее спасибо.)
Annachiel вне форума   Ответить с цитированием
Старый 17.01.2011, 02:57   #2058 (permalink)

Из: NO

Zdravstvuite! budu ochen blagodarna esli ukajete na moi oshibki i puti ih ispravlenia. Tema vzata is Instant IELTS Cambrige

In general, people do not have such a close relationship with their neighbours as they did in the past. Why is it so, and what can be done to improve contact between neighbours?

It is a well-known fact, that representatives of past generations like our parents and grandparents appreciated their neighbours as people who you can share with your happiness and troubles. As for today, the modern society has an absolutely opposite way of behaviour. However, current tendency, that neighbours do not communicate to each other or do it reluctantly, has a set of causes which in general can be solved.

The first reason of unfriendly neighbourhood is an actual lifestyle. People spend more time at work and at traffic jams then in past. As a reason, after work they prefer to relax with TV or computer. But it is an evident that people can use their weekends to communicate with their neighbours. For instance, the barbeque is a perfect chance to invite neighbours and know them more closely.
Secondly, everybody has his own interests and level of activity. Enough to mention that some of us chose an active life with parties and nosy games, while others prefer an intelligent discussions and classical music. But on the other hand, it can be very fascinating to share your interests with other people and to know other points of view. Therefore the authorities should organize local leisure centres where you can meet with people from your distinct.

To sum up, up-to-date neighbourhood has a complete differences in comparison with this one at past. Meanwhile it is in our forces to change this situation and to bring more trust and mutual understanding in our relations.
Shtuchka вне форума   Ответить с цитированием
Старый 17.01.2011, 20:35   #2059 (permalink)

Цитата:
Сообщение от Annachiel Посмотреть сообщение
Здравствуйте

Долго искала в нете, но так и не нашла ответы на следущие вопросы:
- считаются ли цифры при подсчете слов?(к примеру в Task 1 используется много цифр, год, данные... их считают?)

Заранее спасибо.)
Ничего конкретного вам не скажу, но у меня есть два коммента.
1. Сокращения это признак неформального стиля. Они будут уместны только в письме к другу. Во всех других случаях вырискуете быть наказанной за их использование.
2. Пробелы между параграфами упростят проверяющему чтение вашей работы и уменьшат риск того, что после проверки стопицот таких "склееных" работ ему захочется отнестись к проверке вашей работы подотошнее, чем к тем, у кого были разделители. Хотя конечно, многие говорят, что проверяющие IELTS профессионалы высокого уровня, так что наверное они такой ерундой не будут заниматься.
Старый 17.01.2011, 20:52   #2060 (permalink)

Цитата:
Сообщение от Shtuchka Посмотреть сообщение
Zdravstvuite! budu ochen blagodarna esli ukajete na moi oshibki i puti ih ispravlenia. Tema vzata is Instant IELTS Cambrige

In general, people do not have such a close relationship with their neighbours as they did in the past. Why is it so, and what can be done to improve contact between neighbours?
У вас очень большие проблемы и с лексикой и с грамматикой. Ессе написано на рунглише. Я не эксперт в оценке, но предположительно за это ессе и по лексике и по грамматике вы получите не выше пяти, ну и в общем 5-5.5.
Старый 17.01.2011, 21:05   #2061 (permalink)

No Avatar

Из: Russia

Dear Maimiti_Isabella ,

Thank you very much for your gratuitous help for preparation to IELTS.
I'd be really grateful if you could check my essay for writing. It is very tangled for me.
If it is possible can I send it using message option?

I do not want to scare other forum user.
Just me вне форума   Ответить с цитированием
Старый 17.01.2011, 21:38   #2062 (permalink)

No Avatar

Цитата:
Сообщение от Just me Посмотреть сообщение
Dear Maimiti_Isabella ,

Thank you very much for your gratuitous help for preparation to IELTS.
I'd be really grateful if you could check my essay for writing. It is very tangled for me.
If it is possible can I send it using message option?

I do not want to scare other forum user.
Mы здесь всякое повидали, так что испугать нас сложно

Присылайте, но никаких обещаний дать не могу, так как на работе сейчас очень много работы будет. Если пришлете сегодня-завтра, то могу обещать проверить в самое ближайшее время, а если позже... Sorry but no promises...

Еще пару замечаний:
1. Я даю оценку общего характера и, как правило, не делаю разбор ошибок. А тут на форуме может и повезет, и кто-то подробно разберет Ваше эссе. Так что очень советую опубликовать эссе и здесь. Vanderley, например, очень толково проверяет, с моей точки зрения.
2. Я не проверяю эссе, в которых темы написаны на Runglish, Konglish, Chinglish, Singlish and Spanglish т.е. берите темы из книг по подготовке к экзамену, а не с сомнительных сайтов.
3. Я даю свою оценку, кот. всегда и везде попадает под разряд IMHO
4. За редким исключением я не проверяю больше 2-3 работ.

Я это все написала, так как Вы - новичок, а я не хочу никакого недопонимания и конфликтов. Мне и так с конфликтами на форуме 'везет'

Если на условия контракта готовы - go ahead then
всезнающая дама предпенсионного возраста, которая сама непонятно как попала в Австралию
Старый 17.01.2011, 22:29   #2063 (permalink)

No Avatar

Из: Russia

to Maimiti_Isabella: ths за ваш раскрытый ответ. Никак не могу отправить Вам личное msg, чего-то там не хватает.

to Vanderley: буду признательна, если вы тоже откомментируете мои опусы.

Отдельное спасибо to vnikitin,за "Коза для райтинга (собранный опыт в собственной обработке)"

1)The tendency human beings t copy one another is shown in the popularity of fashion in clothes or other customer goods. Do you agree or disagree?

Throughout the century, the role of individual appearance has significantly changed, and the majority of people all over the world believe that this alteration is for the better. However, in my opinion, there is still a great deal of impersonal, banal looks.

The thirst thing that should be noted is that attractive advertising with ideal face and shape of models demonstrate various items of stylish clothes, delicious perfumes and charming make-ups. As a result, the lion's share of mankind chose well-done ads of production. This effect is called “conspicuous consumption”, meaning the tendency to buy goods and services to impress others.

Moreover, some part of humanity is used to be the same as others, not to stand out among those around one. In such category of people there are a lot of shy, easy-tempered, uncertain men, who prefer to be depend on the opinion of his or her associates. Thus, they become dull: make the simple hair style, wear common clothes, consume average statistical consumer commodities.

Nonetheless, these examples are not the norm and bright, extravagant personalities are still very much with us. This group of “rara avis” tries to express herself using non-standard hair-do with unimaginable hair colour, wearing strange garb for society. That is why, it seems to me that such unique people are in the minority from ordinary “clones”.

Taking all this point into consideration, I would notice that the world achieves great success in creating identical with vogue clothing and marketable goods, especially in developed countries of European Union and The United States of America. Needless to say, that in future we all will have the equal appearance imitating the fashion of clothes and using the same output.

2) Someone thinks that robots are very important to humans’ future development, others consider that they are dangerous and have negative effects on society. Discuss both opinions and give your view.

Throughout the century, the role of modern technology has significantly changed, thus some human beings suppose that automatic devices greatly change the evolution of mankind, while other part of society believes that these “mechanic people” are hazardous and have unfavourable influence. However, I personally agree with the opinion of the first group due to the reasons outlined further.

To begin with, some experts consider that the latest inventions of humankind in the sphere of high tech dramatically improved our life. Nowadays, we can observe the facilitation of work not only in the production process of automobiles, clothing, different details but also in the medical operations. Such changes are owing to using of automatic devices.

Moreover, producers and film directors keep their private means due to the technological progress in making “mechanic people”. It can be illustrated by reduction of production costs on wages for workers and artists, continuous output of goods and films.

Nonetheless, certain members of society might disagree say that such intervention into the human lifes could lead to the tragedy. People could not manufacture consumer commodities, operate or even make simple mathematic actions without the help of automatic machines. On the other side of argument, I believe that humankind in winning position with application of new techniques.

In conclusion it can be said that the world achieves great success in technological progress, especially in developed countries, like Japan, United States and commonwealths of European Union. Needless to say, that in future we all can not live without our “automatic friends”.

3) Many families prefer to live in small size that in large group. Define positive and negative trends.

Throughout the century, the size of modern family has significantly changed, and the majority of people all over the world believe that this alteration is for the better. However, from my point of view, there is still a great deal of merits and demerits in such tendency.

The thirst thing that should be noted is that a lot of people chose to reside bringing up one or two children, especially in the commonwealths of European Union. This situation is formed due to economic reasons of nowadays global crisis.

Moreover, the education and medical services of potential generation are very expensive (baby nutrition, clothes for children). In addition, according to the scientific forecast there will be not only the lack of provisions, but also location for future people.

Nonetheless, it can be observed the positive effect of large family, consisting from 5-6 or even more members. The kids, who grow up in the big surroundings, will be kindhearted, helpful and sociable. Such situation is typical for the people from the Middle East and Asian nations.

To summarize, I believe that both types of family are valuables, priceless and irreplaceable for every society. Each person decide himself in which composition of family he or she would exist.

I will be most appreciative for your kind attention.
Thank you in advance for your help in this matter.
Just me вне форума   Ответить с цитированием
Старый 17.01.2011, 22:37   #2064 (permalink)

No Avatar

Цитата:
....
Вы полностью проигнорировали пункт 2 моего 'контракта'
Старый 17.01.2011, 22:52   #2065 (permalink)

No Avatar

Цитата:
Throughout the century, the size of modern family has significantly changed,
Подумать только, всего 11 лет прошло, а уже significantly changed!
Старый 18.01.2011, 00:53   #2066 (permalink)

Just me,

Не могу не коснуться формулировок тем. Это просто ужасно. Не могу смотреть без слёз на такое. Где так пишут???

Перейдём к критике сочинения.

У вас проблема со структурой эссе и с линкинг фрэйзис. Во первых, очень плохо, что вы делаете абзацы по два предложения. Такие мелкие абзацы делают эссе похожим на заметки какие-то. Связующие слова должны быть обязательно, но у вас они очень неудачно употреблены. Например, в одном сначала moreover, а потом тут же in addition, это явный перебор. Чтобы этого всего избежать, обязательно нужно писать план.

Что касается лексики, то я рискну предположить, что писали вы со словарем, так как вы два раза пишете thirst и valuables в качестве прилагательного, но вместе с этим используете страшные слова типа garb. Очень много выражений у вас употреблено, которых я до этого не видел вообще никогда, хотя они гуглятся. Типа On the other side of argument в качестве вводного выражения. Звучит ну совсем не по английски. Ну и да, руссизмов много. В этой секции совет - пишите своими словами, в которых уверены и подтягивайте базовый инглиш.

Грамматика. Много ляпов, которые выдадут экзаменатору ваш уровень.
Сhose
вместо choose.
to be depend - страшная форма.
This group of “rara avis” tries to express herself(herself тут кто?).
In future we all can not live - у can нет будующего времени. Тут надо be able to или альтернативу какую-нить.
consisting from неправильный предлог(of надо).
Ну и много ещё чего. Сорри, лениво писать.

Ну и комменты, не попавшие ни в одну из выше написанных секций.
1. Не используйте немеряно слов в ковычках. Это признак очень неформального языка. Тут на общем фоне очень забавно смотрится “rara avis”.
2. Не надо объянять в вашем эссе только что употреблённый термин.

В качетсве саммари посоветую вам идти учиться на какие-нить общие курсы английского. Структуру вы может сами и поправите, а вот английский врядли. Эссей баллов на 5.

Последний раз редактировалось Vanderley; 18.01.2011 в 00:55.
Старый 18.01.2011, 15:07   #2067 (permalink)

Из: 23 -> 61 -> 77 -> ?

Цитата:
Считаются как одно слово

Цитата:
Если хотите выше оценку то делать.

Насчёт цифр, к сожалению, не знаю
anahata вне форума   Ответить с цитированием
Старый 18.01.2011, 15:44   #2068 (permalink)

No Avatar

Цитата:
Здравствуйте

1. - сокращения? К примеру, It's - это будет считаться как 2 слова или одно?
2. - при написании ЭССЕ обязательно делать пробелы между параграфами?
3. - считаются ли цифры при подсчете слов?(к примеру в Task 1 используется много цифр, год, данные... их считают?)

Заранее спасибо.)
1. сокращения в эссе употреблять нельзя. Это признак неформального стиля. На этом можете потерять баллы. В письме (General IELTS) - одно слово, как уже сказали.

2. Совершенно необязательно, но ! Очень часто при написании 'от руки' идут исправления и переправки. Иногда абзац заканчивается в самой конце строчки. Т.е. новый абзац совершенно не выделяется.
Пропущенная строчка не только делает marking легче, но еще и визуально помогает разобраться в структуре эссе. Короче, это может оказаться для вас неожиданным плюсом.

3. AFAIK, 1 число = 1 слово

Последний раз редактировалось Maimiti_Isabella; 19.01.2011 в 17:52.
Старый 21.01.2011, 03:20   #2069 (permalink)

No Avatar

Из: Севастополь, Украина

Был бы очень рад и благодарен за конструктивную критику:
Some businesses now say that no one can smoke cigarettes in any of their offices. Some goverments have banned smoking in public places. This is a good idea but it takes away some of our freedom. Do you agree or disagree?

Since tobacco was first time imported to Europe, smoking has become one of the most popular bad habits. In the modern society this problem still exists but in the end of 20th century a big antismoking campaign was started by different health-care organizations.

One of the points of course of action of antitobacco societies was reducing the number of so called "passive smokers", people who do not have this dangerous habit by themselves, but still have to breath polluted air because of the big amount of smokers in their surroundings. In order to provide passive smokers clean enviroment smoking was banned by the authorities in most of all public places, including offices. For example in all Microsoft departments all over the world consuming cigarettes is allowed only in special outdoor places.

Despite enormous advantages of this decision, there are still people who have an opposite point of view. Their main argument is that they are living in a free countries and it is up to them to decide what they want to do in any area of their lives, except the criminal one, of course.

But on another hand it is unfair from their side to make problems for non-smokers, who live in a free countries either. By the way the recent research of the Health Care Department of the USA showed that passive smoking influences human health much more harmfully than the active one.

Considering everything mentioned above Ican absolutely support the prohibition of smoking in public places and it is my firm belief that in a few years most of the cigarettes consumers will quit that awful habit.

Заранее благодарен!

Последний раз редактировалось vadim85; 21.01.2011 в 18:46.
vadim85 вне форума   Ответить с цитированием
Старый 22.01.2011, 01:57   #2070 (permalink)

Цитата:
Сообщение от vadim85 Посмотреть сообщение
Был бы очень рад и благодарен за конструктивную критику:
Some businesses now say that no one can smoke cigarettes in any of their offices. Some goverments have banned smoking in public places. This is a good idea but it takes away some of our freedom. Do you agree or disagree?
Мне эссе понравилось тем, что вы не использовали сильно заумные слова, которые мало кто знает. Они обычно очень портят эссе, особенно учитывая что часто упоребляются в неправильном контексте. У вас написано простенько, но в то же время достаточно понятно.

По поводу структуры.
Во введении стоит указывать обе стороны проблемы, чтобы собственно ознакомить читателя с ней. Многие предлагают также добавлять тезис, хотя например в кембриджских книгах я не видел примеров эссе, где бы присутствовали тезисы.

Далее плохо составлена главная часть. Во-первых, за и против надо излагать по порядку(к сожалению сам не помню в каком ), а не вперемешку. Во-вторых, у вас параграф против совсем маленький. Хотя как бы и да, особо в пользу курильщиков ничего не напишешь, но надо что-то думать и делать параграф побольше.

Ну и по концовке. Информация про ваши надежды тут мне кажется irrelevant, про это не спрашивалось вообще. Возможно я ошибаюсь тут, поправте если кто знает можно ли на самом деле.

По ляпам.
Ляпов много.
Since tobacco was first time(не надо тут его) imported.
in(надо at если потом of идёт) the end of 20th century.
of course of action of antitobacco societies. Как вам самим то это звучит? Избегайте таких повторений.
people who do not have this dangerous habit by themselves(руссизм, просто убрать)
to breath polluted air. Я не уверен точно что это неправильно. Но я бы наверное сказал inhale или take in. Ну и загрязненный воздух тут тоже как бы не очень, дым это. Сам даже не знаю как повторения по всему тексту избежать, наверное никак.
provide passive smokers with(забыли) clean environment(описка).
For example,(обязательно запятая) in all Microsoft...
they are living in a free countries

Ну и в конце ещё что-то. Лениво дописывать. Плюс я в не которых конструкциях не уверен. enormous advantages, например. Не знаю насколько это красиво.

Почитайте инфу по ссылкам, которые выше. Поправьте структуру для начала. Думаю, если прошаритесь 6 очков получите запросто.
Старый 23.01.2011, 19:02   #2071 (permalink)

No Avatar

Из: Севастополь, Украина

Vanderley, спасибо большое за замечания, почитал ссылку которую вы давали и попробовал упорядочить структуру, просмотрите, пожалуйста, если будет время.

Young drivers are careless and overconfident and too many are killed in accidents. To eliminate the problem we could teach children the skills of safe driving while they are in school. Do you agree or disagree?

In modern society transport means became very important part of life because of the long distances people have to overcome almost every day. Because of that it is a very common practice that young people are starting to drive as soon as they are allowed by the laws. But this leads for some problems which will be examined in that essay.

Modern education system is designed to prepare the youth to become a full-valued members of society. Therefore there are a lot of followers of the idea to make driving lessons the part of the school programm. It is considered that human mind is in the most suitable condition for absorbing information in the young age and lessons of the safe driving are not the exception. For example, in the USA young people are allowed to get driving license in the age of 16, so they start to study even earlier. Also the pupils, watched by the instructor, could get a good practice in rather safe conditions for them and for the people who are around.

But on the other hand the youth who is allowed to drive in little age can make some extra problems. I mean that it is a rather common situation when a young man can not assess his possibilities and the road situation properly and he is starting to break traffic rules. This often leads to increasing the amount of road accidents. In addition, young drivers very often think about the car as about another toy and they do not understand how big responsibility they have got. Statistics shows that the number of accidents among the people in the age of 18 to 22 is twice higher than in the age of 23 to 26 years old.

In conclusion I want to agree with the opinion that young children should be thaught for driving in schools. But it is important to keep them under strict control and not to allow them to use the car by themselves before they get good result on the driving exam.
vadim85 вне форума   Ответить с цитированием
Старый 23.01.2011, 22:27   #2072 (permalink)

Цитата:
Vanderley, спасибо большое за замечания, почитал ссылку которую вы давали и попробовал упорядочить структуру, просмотрите, пожалуйста, если будет время.

Young drivers are careless and overconfident and too many are killed in accidents. To eliminate the problem we could teach children the skills of safe driving while they are in school. Do you agree or disagree?
Ну, что я могу сказать. По структуре вопросов вообще никаких нету. Очень хорошо.

Ну а английский всё-таки слабенький пока, подтягивайте его как-нить. Тут тоже могу кое-что посоветовать. Стал недавно читать новостные сайты аглйиские, американские, австралийские и ещё всякие. Отличная вещь. Во-первых, оттуда можно почерпнуть новые идеи для эссе, во вторых можно обогатить словарный запас по нужным темам. Далее, все новости пишутся на формальном инглише и структуры, взятые из новостей, я уверен, на ура прокатят в эссе. Ну и наконец, оттуда можно притырить целые предложения красивые или образцы предложений. Например, когда приводишь какие-нить аргументы, можно втиснуть что-либо типа "...Так, ученые Мухоранского университета не так давно провели исседование..., в ходе которого выяснилось, что...". Опять же синонимов про проблемным словам можно понабираться(таким как problem, nowadays и important, которые даже мне уже глаза режут, не говоря уже про проверяющих, у которых каждый день nowadays ). Если надо ссылки, зайдите в англ или австралийский гугл и наберите news, получите как раз всё то, чем я пользуюсь.
Старый 23.01.2011, 22:32   #2073 (permalink)

No Avatar

Цитата:

....

But on the other hand the youth who is allowed to drive in little age can make some extra problems. I mean that it is a rather common situation when a young man can not assess his possibilities and the road situation properly and he is starting to break traffic rules. This often leads to increasing the amount of road accidents. In addition, young drivers very often think about the car as about another toy and they do not understand how big responsibility they have got. Statistics shows that the number of accidents among the people in the age of 18 to 22 is twice higher than in the age of 23 to 26 years old..
А какое отношение имеет этот абзац к теме эссе?

Я уже было собралась написать, что эссе вполне себе на 6.5, как этот абзац все испортил

have got - informal. Don't use in the essay
Старый 23.01.2011, 23:17   #2074 (permalink)

Цитата:
Сообщение от Maimiti_Isabella Посмотреть сообщение
А какое отношение имеет этот абзац к теме эссе?

Я уже было собралась написать, что эссе вполне себе на 6.5, как этот абзац все испортил

have got - informal. Don't use in the essay
Согласен, прозевал Это конечно не относится к вопросу должны ли мы учить детей вождению в школе.

Но если переделать немного формулировку эссе, то ничего ж вроде смотрится? Ну, уж по крайней мере лучше, чем предыдущее так точно.
Старый 23.01.2011, 23:32   #2075 (permalink)

No Avatar

Цитата:
Сообщение от Vanderley Посмотреть сообщение
Согласен, прозевал Это конечно не относится к вопросу должны ли мы учить детей вождению в школе.

Но если переделать немного формулировку эссе, то ничего ж вроде смотрится? Ну, уж по крайней мере лучше, чем предыдущее так точно.
Никак это не смотрится. Или первые два абзаца надо переделывать (о школе), либо этот (учить или не учить водить - этим-то никто не интересовался )

А так с точки зрения английского и организации - безусловно лучше. Поэтому и ближе к 6.5

Не обращайте внимание: у меня глаз натренированный на такие неувязки.

Последний раз редактировалось Maimiti_Isabella; 23.01.2011 в 23:51.
Ответ

Закладки

LinkBacks (?)
LinkBack to this Thread: http://www.gday.ru/forum/ielts/45491-my-essay-%EF%F0%EE%E2%E5%F0%FC%F2%E5-%EF%EE%EA%F0%E8%F2%E8%EA%F3%E9%F2%E5-%D1%EF%E0%F1%E8%E1%EE.html
Автор For Type Дата
IELTS Essays - Band 7 | IELTS-Blog - Part 6 This thread Refback 22.02.2011 14:22
Untitled document This thread Refback 15.02.2011 05:25
Untitled document This thread Refback 15.02.2011 03:31
Untitled document This thread Refback 14.02.2011 07:10
Untitled document This thread Refback 12.02.2011 16:24
Untitled document This thread Refback 08.02.2011 05:36
Untitled document This thread Refback 07.02.2011 05:27
Untitled document This thread Refback 04.02.2011 23:18
Untitled document This thread Refback 04.02.2011 22:39
Untitled document This thread Refback 04.02.2011 19:46
Car Audio Packages This thread Trackback: 04.02.2011 09:04
What Constitutes Casual Wear? This thread Trackback: 04.02.2011 01:05
Top Hats and Olden Days Fashion This thread Trackback: 04.02.2011 00:35
The Coach Brand This thread Trackback: 04.02.2011 00:08
Sport Pants This thread Trackback: 03.02.2011 23:27
Hoodies This thread Trackback: 03.02.2011 23:24
How to Dress in the Professional Dress Code This thread Trackback: 03.02.2011 22:37
Vintage Dresses This thread Trackback: 03.02.2011 21:50
What to wear in style This thread Trackback: 03.02.2011 21:13
Proper outdoor clothing This thread Trackback: 03.02.2011 21:06
Ask Yourself This thread Trackback: 03.02.2011 20:28
What is considered cocktail attire for men? This thread Trackback: 03.02.2011 20:21
Benefits of Perfumes This thread Trackback: 03.02.2011 19:20
Use of Make This thread Trackback: 03.02.2011 18:55
Angelina Jolie This thread Trackback: 03.02.2011 18:37
The Dangers of a Broken Oxygen Sensor This thread Trackback: 03.02.2011 04:45
Jeep Dealerships This thread Trackback: 03.02.2011 04:28
Untitled document This thread Refback 03.02.2011 02:18
Glamour Styles for the Early 80's - Handbags, Puffy Shirts, Baggy Pants & Terrible Hairstyles This thread Trackback: 02.02.2011 18:20
1920s Womens Dresses-Fashion of the Time This thread Trackback: 02.02.2011 08:54
Headdress - Welcome Back This thread Trackback: 01.02.2011 23:01
Watches Everywhere This thread Trackback: 01.02.2011 22:42
Gucci This thread Trackback: 01.02.2011 22:18
Choosing the Best Sports Coat: Blazer Galore This thread Trackback: 01.02.2011 21:46
How to pick the right pair of jeans: a mens clothing guide This thread Trackback: 01.02.2011 21:29
Sexy and Desirable in Victoria Secrets Sexy Push-up: Miraculous Bra This thread Trackback: 01.02.2011 21:22
Origin Of Cowboy Hats - Now and Then This thread Trackback: 01.02.2011 20:25
Question of the Night: Are evening dresses in style? This thread Trackback: 01.02.2011 20:05
How to Make a Celebrity Hairstyle This thread Trackback: 01.02.2011 19:04
Choose Your Accessories Carefully This thread Trackback: 01.02.2011 17:50
The Real Essence of a Formal Wear This thread Trackback: 01.02.2011 17:46
How to Choose Outdoors Attire This thread Trackback: 01.02.2011 17:42
Pregnant Women Fashion This thread Trackback: 01.02.2011 17:10
DKNY This thread Trackback: 01.02.2011 17:03
What Is Sophisticated Casual Attire? Laid-back yet Extraordinary This thread Trackback: 01.02.2011 16:32
Are graphic t-shirts considered a fashion mistake? This thread Trackback: 01.02.2011 16:27
What equipment should be with you while running? - Running Equipment This thread Trackback: 01.02.2011 16:25
Myths and Tips Surrounding Native American Tribal Tattoos This thread Trackback: 01.02.2011 16:18
Which Leather Is Better - Synthetic Leather Vs Real Leather? This thread Trackback: 01.02.2011 15:36
How to Get Soft Lips? This thread Trackback: 01.02.2011 15:16